Previous Schedules

IAW 2020-2021 Schedule

8th October: Notes from the Field — Archives/Remote Fieldwork Edition

Shannon Lee Dawdy (Professor of Anthropology and of Social Sciences in the College, University of Chicago) 

Student panel with Mannat Johal (PhD Candidate, Department of Anthropology, University of Chicago) and Theresa Tiliakos (PhD Student, Near Eastern Languages and Civilizations, University of Chicago) 

22nd October: co-sponsored by the Ancient Societies Workshop; Laurel Bestock (Associate Professor of Archaeology and the Ancient World and Egyptology and Assyriology, Brown University) “A Line in the Sand: blurring boundaries at Uronarti, Sudan”

29th October: Seth Richardson (Associate, Oriental Institute at the University of Chicago and Managing Editor of the Journal of Near Eastern Studies) “Domain Change: Reterritorializing Hammurabi’s Babylon” 

12th November: Nikki Grigg (PhD Student, Department of Anthropology, University of Chicago) “Not to Be Sold: Beer, Branding, and Citizenship in late 19th Century D.C.” 

19th November: Kelsey Rooney (PhD Student, Department of Anthropology, University of Chicago) “Explanation, Prediction, and Archives: Modeling in Nautical Archaeology”

21st January: co-sponsored with the African Studies Workshop; Helina Woldekiros (Assistant Professor, Department of Anthropology, Washington University in St. Louis) “Niche economy: The Afar Salt Caravan Route and the political economy of the Aksumite state (400 BCE-CE 900), Ethiopia”

28th January: Jane Baxter (Associate Professor and Chair of Anthropology, DePaul University)
“How to Die a Good Death: Teaching Children About Mortality in 19th Century America”

18th February:  Sandy Hunter (PhD Candidate, Department of Anthropology, University of Chicago) “Towards a Political Ecology of Hacienda Formation”

25th February: Emma Kitchen (PhD Candidate, Department of History, University of Chicago) “(Re)Constructing the Aurochs”

4th March: Liye Xie (Associate Professor, Department of Anthropology, University of Toronto) “Urban construction and social transformation in the late Neolithic to early Bronze Age Middle Yellow River region”

11th March: Sarah Kautz (Preservation Director, Preservation Long Island; PhD Candidate, Department of Anthropology, University of Chicago) “Hard Luck: Practical Risks and Fantastical Rewards of the Porcelain Trade on Dejima (ca. 1640s-1740s)”

8th April: co-sponsored with the Research in Art & Visual Evidence Workshop; Claudia Brittenham (Associate Professor of Art History and the College and Interim Director of the Center for Latin American Studies, University of Chicago) “How to narrate an interconnected Mesoamerican world”

15th April: Johanna Pacyga (PhD Candidate, Department of Anthropology, University of Chicago) “Archaeology of Missionization in Colonial Senegambia”

29th April: Daniel Hansen (PhD Student, Department of Anthropology, University of Chicago) and Harrison Morin (Lab Assistant and GIS Technician, CAMEL Lab, University of Chicago) “Boundaries of the Ancient World: Examining the Construction of Past Polities and Its Effects on Archaeological Discourse”

6th May: Kotaro Yamafune (President, A.P.P.A.R.A.T.U.S. LLC; Research Associate, J. Richard Steffy Ship Reconstruction Laboratory, Texas A&M University) Workshop on Photogrammetry

13th May: Didi El-Behaedi (PhD Student, Department of Near Eastern Languages and Civilizations, University of Chicago) “Utilizing Spaceborne Remote Sensing to Unearth Hidden Archaeological Structures in Middle Egypt”

18th May:  Co-sponsored with the African Studies Workshop; Matthew Knisley (PhD Candidate, Department of Anthropology, University of Chicago)
“Interaction and Exchange in the Sandawe Homeland”

Discussant: Elizabeth Sawchuk (Banting Postdoctoral Fellow & Adjunct Professor, Department of Anthropology, University of Alberta)

20th May: Tiffany Fryer (Cotsen Postdoctoral Fellow, Princeton Society of Fellows; Lecturer in the Council of the Humanities and the Department of Anthropology, Princeton University) “Casting Segregation as Autonomy: Revisiting the Origins of the Caste War of Yucatan”

25th May: Jen Thum (Assistant Director of Academic Engagement and Assistant Research Curator, Harvard Art Museums) Workshop on Museum Education and Teaching with Objects

Postponed Resham Redmond (PhD Student, Department of Anthropology, University of Chicago) “Meeting the Underworld nth Way”

IAW 2019-2020 Schedule

9th October: Notes from the Field

23rd October: Emma Gilheany  (PhD Student, Department of Anthropology, University of Chicago) “Circumpolar Settler Colonialism: Climates, Infrastructures, Archives.”

6th November: Estefania Vidal Montero (PhD Student, Department of Anthropology, University of Chicago) “Notes on Tactility: Making place with mud.”

13th November: Sarah Newman (Assistant Professor, Department of Anthropology, University of Chicago) “Geo-logics: Mesoamerican Soil Taxonomies and Pedological Pluralism”

3rd December: Co-hosted by the African Studies Workshop, Johanna Pacyga (PhD Candidate, Department of Anthropology, University of Chicago) “African Habits: Vocation and Daily Life at the Convent of Saint Joseph.”

4th December: Guest Lecture: Eréndira M. Quintana Morales  (Assistant Professor, Department of Anthropology, Northern Illinois University) “Diet, economy and culinary practices at the height of pre-colonial Swahili urbanism.”

14th January: Co-hosted by the Ancient Societies Workshop, Kathryn Morgan (Postdoctoral Fellow, Oriental Institute)  “Gordion Before Midas: Reassessing Kingship in Early Phrygia.”

12th February: Dominik Hagmann, (University Assistant/Lecturer, University of Vienna) “Studying the Roman Rural Landscape at Northern Noricum: Materials, Methods, and Challenges.”

26th February: Kirsten Neumann (Curator and Research Associate, Oriental Institute Museum) “From Raw to Ritualized: Following the Trail of Incense of the Assyrian Temple.”

4th March: Teagan Wolter (PhD Student, Near Eastern Art and Archaeology, University of Chicago) “Preliminary Thoughts on Khanates, Qalas, and Urban Forms in Central Asia and their Possible Application to the BMAC.”

11th March: Guest Lecture: Mark Hauser (Associate Professor, Department of Anthropology, Northwestern University) “Mapping Water: Archaeology, Colonial Landscapes and Water Insecurity.”

15th April: Alice Diaz Chauvigné and Daniel Hansen (PhD Students, Department of Anthropology, University of Chicago) “Living in a Material World: How to deal with ‘intangibles’ in archaeology.”

13th May: Harrison Morin (MAPSS Student, Department of Anthropology, University of Chicago) “The Kingdom of 1000 Cities: Trade, Transportation, and Territoriality in Ancient Bactria from 330 BCE to 75 CE.”

26th May: Co-hosted by the African Studies Workshop. Matthew Knisley (PhD Candidate, Department of Anthropology, University of Chicago)

IAW 2018-2019 Schedule

18th October: Phil Watson (PhD Student, Anthropology) “Human-Object Identification and the Landscape of Greekness”
8th November: Monica Phillips (PhD Student, NELC)
29th November: Seth Richardson (Oriental Institute)
6th December: Johanna A. Pacyga (PhD Candidate, Anthropology) “Building the Spaces and Structures of Mission”
Schedules for future quarters TBA shortly…

 

IAW 2017-2018 Schedule

12th October Notes from the Field Pub Night at “The Pub” (Basement of Ida Noyes Hall, 1212 E. 59th Street) at 5pm

19th October Francois Richard (Associate Professor, Anthropology) Leading a discussion on this year’s workshop theme of “Materiality”

26th October Kirsten Forsberg (PhD student, Anthropology) Presenting “Rendering the Visible Child: Examining Childhood through a Subadult Burial Context at Tombouze, Mali”

2nd November Ilona Zsolnay (2016-2018 Oriental Institute Postdoctoral Fellow and Penn Museum Consulting Scholar, Babylonian Section) Presenting in the LaSalle Banks Room, Oriental Institute“Judging a Cuneiform Tablet by its Proverbial Cover”

16th November Joe Bonni (PhD student, Anthropology) Presenting a chapter from his dissertation “Everything is Full of Gods: Representing Religion at the Edges of Empires”

30th November Omur Harmanşah presenting on “The Materiality of Isis”

11th January Mannat Johal (PhD Student, Anthropology) “Ceramics in the archive, ceramics as archive: Thinking with pots and their fragments in ‘medieval’ India” Discussant: Emma Gilheany

18th January Jim Johnson (Postdoctoral Researcher, University of Copenhagen) “The Political Lives of Inorganic Bodies? Biopolitics, Pottery and Social Change in the Bronze Age Eurasian Steppe, 2100 – 900 BC”

8th February Joana Konova (PhD Student, Art History) “Reuse of Ancient Sculpture in Late Renaissance Rome”

15th February Meredith Chesson (Associate Professor, University of Notre Dame) “The Materiality of Homemaking in EBA III Numayra, Jordan”

22nd February Emily Boak (Heritage Analyst, Oriental Institute) “Imperial Eyes Over Afghanistan”

8th March Sandy Hunter (PhD Student, Anthropology) “Investigating Labor and Consumption in Colonial Cusco: An NSF Proposal”

12th April Ryan Gann (Architect-in-Residence at the Hyde Park Art Center) “Bricks Decoded”

19th April Charles Wilson (PhD Student, NELC) “An Eighth Century BCE Elite Four-Room House at Tel Gezer, Israel: Finds, Function, Comparanda”

17th May Spatial/Landscape Survey and Gradiometer Workshop held by CAMEL. 4:30pm on the Midway. Please wear metal-free clothing.

24th May Phil Watson (PhD Student, Anthropology)

 

IAW 2016-2017 Schedule

Autumn Quarter 
26 September 2016 – 9 December 2016

6 October: ‘Back from the field’ pub night (Details to follow!)

20 October: R. Sandy Hunter (PhD student, Anthropology). Title: “Plants, Agency and Technology: Perspectives on Colonialism from the Andes”

3 November: Dr. Catherine Kearns (Assistant Professor, Classics). Title: “Messy Countrysides: Discerning the Landscape Practices of Emerging Iron Age Communities”

17 November: Aydogdy Kurbanov (Visiting Fulbright Fellow, Oriental Institute). Title: “Excavations in Dashly-depe (Turkmenistan) as source for new data on the Prehistoric Central Asia”

1 December: Anahita Mittertrainer (Visiting Fulbright Fellow, Oriental Institute). Title: TBA

Winter Quarter 
3 January 2017 – 17 March 2017

12 January: James Countryman  on “Rethinking the Mediterranean Agrosystem”, with comments by Dr. Katherine Kearns . *This session will begin at 5pm in Haskell 315*

26 January: Matthew Knisely on “Making Time in the Anthropocene”, with comments by Dr. Kathryn Franklin.

9 February: Estefanía Vidal Montero on “Desert travels: Exploring movement in the Atacama Desert”.

2 March: Eva Mol on “Egypt in material and mind: The use and perceptions of Egyptian style and objects in Roman Pompeii”, with comments by Dr. Patrick Crowley.

9 March: Mannat Johal on “‘The South’ as object of knowledge between archaeology and history”, with comments by Eric Gurevitch.

Spring Quarter 
27 March 2017 – 9 June 2017

6 April: Josh Cannon (PhD Student, NELC) – “Historical Geography and Agricultural Management in 2nd Millennium BC Anatolia”

20 April: Fred Stafford – Information Session on Grant Writing for the SSRC and NSF Doctoral Dissertation Improvement Grants & the NSF Graduate Research Fellowships Program

4 May: Dr. Tekla Schmaus (Anthropology Instructor, Harold Washington College) – “Governance in the Uplands: Lifeways of Bronze and Iron Age Kazakhstan,” with comments by Kate Franklin

11 May: Dr. Natasha Ayers (PhD  NELC) – “A Provincial Capital in Upper Egypt: Using Assemblages in Context to Elucidate Use of Space and Chronology of the Second Intermediate Period,” with comments by Dr. Lindsey Weglarz

18 May: Dr. Rebecca Seifried (Heritage Analyst, CAMEL) – “Seascapes and fresh water management in rural Greece: the case of the Mani peninsula,” with comments by Matthew Knisley *AND Pub Night!*

1 June: Dr. John Lindo (Postdoctoral Fellow, Human Genetics) – “Ancient DNA and the Peoples of the Americas”

 

IAW 2015 – 2016 Schedule

Spring 2016

June 2 – Dave Pacifico (Anthropology): “Late Prehispanic Andean Urbanism from a Hinterland Perspective”

May 19 – Dr. Stephanie Rost (NELC): “Water management in South Iraq: The case of Umma of the Ur III Period (2112-2004) B.C.”

May 12 – Dr. Emily Hammer (NELC): Imperial networks and local resistance at the edge of a highland empire: fortifications and regional routes at the eastern fringes of Iron Age Urartu”

May 5 – Dr. Jim Johnson (Anthropology): “Haunting the Edge of Memory: Abandonment, Belonging, and Locality in Bronze Age Pastoral Societies of the Southern Urals”

April 21 – Dr. Erkan Dundar (Sutcu Imam University in Turkey): “‘Caput Gentis Lyciae’ Patara: Capital of the Lycian League”

Winter 2016

March 10 – Hannah Chazin (Anthropology): “Too many astragali and not enough answers: studying pastoralism and politics in the Late Bronze Age, Armenia”

February 25 – Neville McFerrin (IPCAA, University of Michigan): “The Art of Power: Ambiguity, Adornment, and the Performance of Social Position in the Pompeian House”

February 11 – Madeleine McLeester (Anthropology): “Beyond Burning: Mobility and Seasonality on Chicagoland’s Late Prehistoric Prairies”

January 14 – Lauren Ledin (Anthropology): “Foundations of Childhood: Bioarchaeology of Subadult Remains from the Late Shang Site of Dasikong”

Autumn 2015

December 3 – Josh Cannon (NELC): “Performing Politics in Hittite Anatolia”

November 5 – Susan Kus (Rhodes College, Dept. of Anthropology and Sociology) presenting work from her forthcoming book Materiality of Gendered Practices: Archaeological Perspectives Across Historical Landscapes: “Relentless dance and taunting verse: body, emotion, and gender in the ‘art’ and ‘theatre’ of war in pre-colonial Madagascar”

October 29 – Dr. James Osborne (NELC): “Forced Migration in the Iron Age: A Multi-Scalar Approach”

October 22 – Sarah Adcock (Anthropology): “The Bigger They Are, The Harder They Fall? Exploring the Late Bronze Age Collapse at the Hittite Capital and a Rural Town”

October 8 – Dr. César W. Astuhuamán Gonzáles (Universidad Nacional Mayor de San Marcos, Lima): “The Inca Takeover of the Ancient Centers in the Highlands of Piura”

IAW 2013-2014 Schedule

Spring 2014

April 3 – Elliot Blair (Doctoral Candidate, Anthropology, Berkeley) – “Glass Beads, Global Itineraries, and Colonial Networks: An Archaeometric Approach to Social Networks in 17th Century La Florida”

April 29 (Tuesday) – Dr. John Robb (Division of Archaeology, University of Cambridge) – “‘Ways of Seeing’ in Deep-Time Archaeology: New Theoretical Concepts in the Social History of ‘Art'”

May 1 – “Surveying the Field: Conducting Archaeology in the Middle East Today” (9am-5pm, Ida Noyes Library and Lounge), a conference sponsored by the Oriental Institute, the Department of Anthropology, the Interdisciplinary Archaeology Workshop, the Center for International Studies, and the Anthropology Student Association. More details coming soon!

May 8 – Kathryn Bandy (Doctoral Candidate, NELC) – “Institutions and Workers: Bridging the Gap Between Text and Archaeology at Tell Edfu”

May 22 – Elise MacArthur (Doctoral Candidate, NELC) – “Social Identity Studies and Their Applicability to the Teti Pyramid Cemetery in Middle Kingdom Egypt”
Please join us after Elise’s talk for a follow-up discussion on potential changes/improvements to be made to the archaeology workshop.

May 29 – Dr. Dave Pacifico (Anthropology) – “What if the Pre-Columbian State Never Existed in Peru?”

June 5 – End-of-year BBQ Blowout!!!

 

Winter 2014

January 30 – Organizational Meeting. Please join us at 4:30 pm in Haskell 315 for snacks and drinks as we host an open discussion about the future of the archaeology workshop.

February 5 (Wednesday) – Kate Frankin (Doctoral Candidate, Anthropology) and Dr. Tasha Vorderstrasse (Research Associate, Oriental Institute) – “A Little Village on the Silk Road: Preliminary Excavations at Medieval Ambroyi, Armenia” (To be held at noon in the LaSalle Banks Room of the Oriental Institute)

February 6 – Dr. Zaijing Sun (Argonne National Laboratory) – “Tracing the Origin of Coffee by Photon Activation Analysis”

February 13 – Haeden Stewart (Doctoral Student, Anthropology) – “Traces in the Desert: Mobility and Violence in the Borderlands”

February 20 – Hannah Chazin (Doctoral Candidate, Anthropology) – “The Life Assemblage?: Preliminary Thoughts on the Politics of Pastoralism”

March 6 – Brian Wilson (Doctoral Candidate, Anthropology) – TBA

 

Autumn 2013

October 10 – Felipe Gaitan-Ammann (ACLS/Mellon New Faculty Fellow, Department of Anthropology, University of Chicago) – “Pensive Stones: An Empathic Archaeology of the Old Panama Site” – Pub night to follow!

October 18 (Friday) – Levent Atici (Associate Professor, Department of Anthropology, UNLV) – “Rethinking Ancient Urban Food Provisioning Systems in Light of Textual Evidence from Kanesh” (sponsored by the Council on Advanced Studies and the Oriental Institute; event to be held in Breasted Hall at 5pm)

October 31 – Rob Jennings (Doctoral Student, Anthropology and NELC) – “Affinity and Alterity in Neo-Hittite Kingship: A Preliminary Survey of Possibilities”

November 14 – Lise Truex (Doctoral Candidate, NELC) – “Beyond the Northern Palace Walls: Perspectives from Two Houses on Living and Working in the Early Urban Landscape of Tell Asmar (ancient Eshnunna), Iraq”

December 5 – Rozenn Bailleul-LeSuer (Doctoral Candidate, NELC) – “Aviculture in Ancient Egypt: Maintenance and Breeding of Birds in Captivity — Review of the Archaeological Evidence”

IAW – 2009/2010 Schedule

Autumn 2009

October 15
Karim Mata
(The University of Chicago, Dept. of Anthropology)
“Discrepant Experience in the Roman World: Social Distinction and the Domestic Sphere”

October 29
Stephanie Selover
(The University of Chicago, NELC)
“A Metallurgical Analysis of a Set of Bronze Clothing Pins from the Site of Tell Atchana, Turkey”

November 12
Tobin Hartnell
(The University of Chicago, NELC)
“Deciphering Achaemenid Settlement Patterns at Persepolis”

December 3
Michael Fisher
(The University of Chicago, NELC)
“The Late Chalcolithic 1 Period at Tell Zeidan, Syria”

Winter 2010

January 14
Dr. Scott Bucking
(De Paul University, History)
“Towards an archaeology of texts: the ABCs of alphabet graffiti from Roman and Byzantine Egypt”

January 16
Jack Scott
Drawing workshop
** Special Event **

January 28
Megan Edwards
(University of Chicago, Anthropology)
“Reading Against the Grain Alcohol: Using the Historical Archaeology of Irish Whiskey to Understand Drink Cultures in  Early Modern Colonialism”

Discussant: Zach Chase (University of Chicago, Anthropology)
**Please contact coordinators for a copy of the paper**

February 11
Pr. Christopher Fennell
(University of Illinois, Anthropology; visiting the University of Chicago Law School)
“African Diaspora Archaeology, Coherence, Hybridity, and Multivariate Dynamics”
**Please contact coordinators for a copy of the paper**

February 25
Dan Mahoney
(University of Chicago, Near Eastern Languages and Civilizations)
“Tribal tribulations: social organization in the central highlands of Islamic period Yemen”

March 11
Julie Hanlon
(University of Chicago, Anthropology)
“Re-orienting perspectives of Indo-Roman trade in Early Historic South India”

Spring 2010

April 1
Melissa Rosenzweig
(University of Chicago, Anthropology)
“Under the Green Thumb of Assyria”

April 8
Ginger Emery
(University of Chicago, Near Eastern Languages and Civilizations)
“Preconceptions and Conceptions: Interpreting the Ancient Egyptian Palace in a Modern Monarchic World”

April 22
Vincent van Exel
(University of Chicago, Near Eastern Languages and Civilizations)
“The poorly graven image. Schematic stone statues and the identification of ancestor idols in the Near East during the Bronze and Iron Ages.”

May 6
Dr. Emily Stovel
(Ripon College, Anthropology)
“Rethinking Cultural Categories in Andean Archaeology: Style
and ‘Objective’ Knowledge”

May 12
Dr. Sharada Srinivasan
(NIAS, Bangalore)
“Art and Science of Chola bronzes”
***Joint event with TAPSA***

May 13
Michelle Lelièvre
(University of Chicago, Anthropology)
“Toward a critical archaeology of indigeneity”

Discussant: Lauren Zych (University of Chicago, Anthropology)
**Please contact coordinators for a copy of the paper**

June 3
Mudit Trivedi
(University of Chicago, Anthropology)
“First formulations on Political Archeologics: Alterity, Materiality and Place in Medieval Mewat”

 

2010/2011 Schedule

Spring 2011

Wednesday April 13

Prof. Gil Stein

NELC, University of Chicago

The Emergence of Political Leadership in 6th-5th Millennium Mesopotamia:

A Progress Report for Tell Zeidan, Syria

4:30 PM, Haskell 315

Wednesday April 20th

Prof. Kathleen Morrison

Anthropology, University of Chicago

Was There a Colonial Ecological Watershed in India?

Environmental History, Imagination, and Change

4:30 PM Haskell 315

(Workshop co-hosted with the Workshop on the Global Environment)

Thursday April 28th
Alan Greene

Ph.D Candidate, Anthropology, University of Chicago

Getting to Know Things:

Anthropology and Archaeometry in the Analysis of Archaeological Materials

4:40 PM, Haskell Mezzanine 102

(Workshop co-hosted with the Material Cultures Workshop)

Thursday May 12th

Prof. Chris Ratté

Classics, University of Michigan

Title TBA

4:40 PM, Haskell 315

Thursday May 19th

Brian Wilson

Ph.D. Candidate, Anthropology, University of Chicago

Title TBA

4:40 PM, Haskell Mezzanine 102

Thursday May26th

Genevieve Godbout

Ph.D. Candidate, Anthropology, University of Chicago

Title TBA

4:40 PM, Haskell Mezzanine 102

Thursday June 2nd

Prof. Francois Richard

Anthropology, University of Chicago

Title TBA

4:40 PM, Haskell 315

Winter 2011

27th January
Josh Cannon
PhD Student, NELC, University of Chicago

Craft and Community at the Early Bronze Age Anatolian Site of Karatas: The Organization of Textile Production as a Means of Understanding Settlement Hierarchy and Heterarchy.

Haskell Mezzanine, 102, 4:30 PM

10th February
Anna Guengerich:
PhD Candidate, Anthropology, University of Chicago
Public, private, and the political house: reconfiguring the role of residential structures in late prehispanic Chachapoyas, Peru

 

Haskell Mezzanine, 102, 4:30 PM

17th February
Lauren Zych
PhD Candidate, Anthropology, University of Chicago

TBA
Haskell Mezzanine, 102, 4:30 PM

24th and 25th February

IAW Conference: Hyrbidity |Archaeology

Prof. Diana Loren, Keynote Speaker at IAW Conference
Thinking through Hybridity
Breasted Hall, Oriental Institute, Thursday 24th February: 5 PM
10th March
Oya Topcuoglu
PhD  Candidate, NELC, University of Chicago

Seals and Sealing in the Old Assyrian Colony Period: A Study of Style and Iconography

Haskell Mezzanine, 102, 4:30 PM

Autumn 2010

 

Thursday, October 14th

Monique Vincent

Ph.D. Candidate, NELC, University of Chicago

“The Early Iron I Egyptianizing Objects at Tall al-‘Umayri: Contexts and Parallels”

Haskell 102, 4:30

 

Thursday, October 21st

Prof. Michael Dietler

Department of Anthropology, University of Chicago

Professor Dietler shall be speaking about his new book: Archaeologies of Colonialism: Consumption, Entanglement, and Violence in Ancient Mediterranean France

Please Note Special Location- Haskell 315, 4:30

Co-Sponsored with the Material Cultures Workshop

 

Thursday, November 4

Hannah Chazin

Ph.D. Student, Department of Anthropology, University of Chicago

“From Field Hands to Students: Paul S. Martin, the American Southwest, and Professionalization”

Haskell 102, 4:30

 

Thursday, November 11

Karim Mata

Ph.D. Student, Department of Anthropology, University of Chicago

“Coming to Grips with the Theory/Practice Divide in Archaeology:

An Exploration of Disciplinary Reproduction and Change”

Haskell 102, 4:30

Wednesday, November 17th
Maddie Mcleester

Ph.D. Candidate, Department of Anthropology, University of Chicago

“The Archaeology of an Industrialized Environment: Tackling the Environmental Archaeology of the Hidden, Obscured, and Erased Past of the Calumet Region”

Please Note Special Location and Day: Pick 105, 4:30

Co-Sponsored with the Workshop on the Global Environment

November 24
Megan Edwards

PhD Candidate, Department of Anthropology, University of Chicago

“Savoring New Worlds: Early Modern Colonial Foodways as Encounters with ‘Othered’ Environments”

Please Note Special Location and Day: Pick 105, 4:30

Co-Sponsored with the Workshop on the Global Environment

Wednesday, December 1
Alan Greene

PhD Candidate, Department of Anthropology, University of Chicago

“Getting to Know Things: Anthropology and Archaeometry in the Analysis of Archaeological Materials”

Please Note Special Day

Co-Sponsored with the Material Cultures Workshop

 

Thursday, December 9
Joe Bonni

PhD Student, Department of Anthropology, University of Chicago
Title TBA

Haskell 102, 4:30pm