ORGANIZING COMMITTEE

PANELISTS AND INVITED SPEAKERS

John Carlstrom

Chihway Chang

Wendy Freedman

Josh Frieman

Daniel Hooper

Wayne Hu

Yoni Kahn

Richard Kessler

Rocky Kolb

Andrey Kravtsov

Maca Lagos

Marco Raveri

Michael Turner

Liantao Wang

Kimmy Wu

Andreas Albrecht (UC Davis)

Elena Aprile (Columbia)

Nima Arkani-Hamed (IAS)

Laura Baudis (Zurich)

Gary Bernstein (Penn)

J. Richard Bond (CITA)

James Bullock (UC Irvine)

Neal Dalal (Perimeter)

Scott Dodelson (Carnegie Mellon)

Jo Dunkley (Princeton)

George Efstathiou (Cambridge University)

Rouven Essig (Stony Brook University)

Sandra Faber (UC Santa Cruz)

Jonathan Feng (UC Irvine)

Graciela Gelmini (UCLA)

Gian Giudice (CERN)

Lam Hui (Columbia)

Bhuvnesh Jain (Penn)

Steve Kahn (Stanford)

Marc Kamionkowski (Johns Hopkins University)

Justin Khoury (Penn)

Lloyd Knox (UC Davis)

Justin Khoury (Penn)

Lloyd Knox (UC Davis)

Andrew Long (Michigan)

Jens Niemeyer (Göttingen)

Hirosi Ooguri (Caltech/KIPMU)

Saul Perlmutter (UC Berkeley)

Annika Peter (Ohio State)

Lisa Randall (Harvard)

Adam Riess (Johns Hopkins University)

Rachel Rosen (Columbia)

Joe Silk (IAP Paris/JHU/Oxford)

Constantinos Skordis (Czech Academy of Sciences)

Tracy Slatyer (MIT)

David Spergel (Princeton/Flatiron)

Rashid Sunyaev (MPIA)

Tim Tait (UC Irvine)

Licia Verde (Barcelona)

Mark Vogelsberger (MIT)

Risa Wechsler (Stanford)

Simon White (MPI-Garching)

Matias Zaldarriaga (IAS)

Kathryn Zurek (Michigan)

ORGANIZING COMMITTEE

John Carlstrom

Chihway Chang

Wendy Freedman

Josh Frieman

Daniel Hooper

Wayne Hu

Yoni Kahn

Richard Kessler

Rocky Kolb

Andrey Kravtsov

Maca Lagos

Marco Raveri

Michael Turner

Liantao Wang

Kimmy Wu

PANELISTS AND INVITED SPEAKERS

Andreas Albrecht (UC Davis)

Elena Aprile (Columbia)

Nima Arkani-Hamed (IAS)

Laura Baudis (Zurich)

Gary Bernstein (Penn)

J. Richard Bond (CITA)

James Bullock (UC Irvine)

Neal Dalal (Perimeter)

Scott Dodelson (Carnegie Mellon)

Jo Dunkley (Princeton)

George Efstathiou (Cambridge University)

Rouven Essig (Stony Brook University)

Sandra Faber (UC Santa Cruz)

Jonathan Feng (UC Irvine)

Graciela Gelmini (UCLA)

Gian Giudice (CERN)

Lam Hui (Columbia)

Bhuvnesh Jain (Penn)

Steve Kahn (Stanford)

Marc Kamionkowski (Johns Hopkins University)

Justin Khoury (Penn)

Lloyd Knox (UC Davis)

Justin Khoury (Penn)

Lloyd Knox (UC Davis)

Andrew Long (Michigan)

Jens Niemeyer (Göttingen)

Hirosi Ooguri (Caltech/KIPMU)

Saul Perlmutter (UC Berkeley)

Annika Peter (Ohio State)

Lisa Randall (Harvard)

Adam Riess (Johns Hopkins University)

Rachel Rosen (Columbia)

Joe Silk (IAP Paris/JHU/Oxford)

Constantinos Skordis (Czech Academy of Sciences)

Tracy Slatyer (MIT)

David Spergel (Princeton/Flatiron)

Rashid Sunyaev (MPIA)

Tim Tait (UC Irvine)

Licia Verde (Barcelona)

Mark Vogelsberger (MIT)

Risa Wechsler (Stanford)

Simon White (MPI-Garching)

Matias Zaldarriaga (IAS)

Kathryn Zurek (Michigan)